Informace o Iránu

 

Název:                             Iránská islámská republika

Rozloha:                           1 648 000 km2

Počet obyvatel:                 65 000 000

Hlavní město:                    Teherán

Měna:                               Rijál

Náboženství:                     muslimové, stoupenci zoroastrismu

Jazyky:                             perština (farsí)

Podnebí:                           pouštní a stepní

  

Území Iránu patří od starověku k nejvýznamnějším kulturním a hospodářským centrům Asie. Od roku 550 př. n. l. byla tato země známá jako Perská říše, kterou založil Kýros Veliký a upevnil Dareios I. a jeho syn Xerxes. Táhla se od Středozemního moře až k Indii a jejími středisky byly města Persepolis a Súsy. V 7. století bylo dosavadní náboženství zoroastrismus vystřídáno islámem a říše vládnoucích Sasánovců byla smetena Araby.

Roku 1907 byla země rozdělena na jihovýchodní britskou a severozápadní ruskou sféru vlivu. Roku 1921 armádní důstojník Rezá Chan provedl státní převrat a usedl na trůn jako Rezá Šáh Pahlaví. Otevřel cestu modernizaci země.Ženy nemusely nosit tradiční závoj.

V roce 1935 byla Persie přejmenována na Irán. Což znamená země Árjů. Postupem času však nespokojenost s reformami rostla, což mělo za následek zvýšené represe. Navíc zisky z těžby obrovských zásob ropy plynuly do kapes vládnoucí dynastie a západních těžařských společností. Šáh nechápal sílu opozice a když v roce 1979 vypukly nepokoje tak opustil zemi navždy.

Za 14 dní po jeho útěku se vrátil z exilu ajatolláh Chomejní. Referendum rozhodlo, že se v zemi skoncuje s veškerým západním vlivem.

Konstituční monarchie byla oficiálně nahrazena Iránskou islámskou republikou, kde je prezident podřízen duchovnímu vůdci, který je nejvyšší autoritou. Iránská islámská republika je státem s náboženskou vládou šíitských muslimských duchovních (imámů). Zákonodárným orgánem je shromaždění islámské rady a dvanáctičlenná dozorčí rada.

Byl obnoven starý islámský trestní zákon, který zahrnuje tresty od bičování a useknutí ruky za krádež po popravu za cizoložství.

V Iránu na ploše 1 648 000 km2 žije asi 65 milionů obyvatel. Zhruba polovinu tvoří Peršané a zbytek je tvořen z Turků, Kurdů, Ázerbajdžánců, Arabů, Lorů, Balúčů a dalších etnických skupin.

Hlavním městem je Teherán a v tomto městě žije 14 milionů obyvatel.

Nejrozšířenějším náboženstvím je šíitský Islám, část obyvatelstva patří k Zoroastriánům a malé procento tvoří sunnité.

Úředním jazykem je perština (jazyk farsí) a poměrně rozšířená je i iránská turečtina.

Do střetu se Západem se nový režim dostal poté, co v říjnu roku 1979 přepadly islámské revoluční gardy ambasádu USA a jako rukojmí zajaly americké diplomaty. Amerika (USA) začala být označována za sídlo zla.

V září 1980 byl Irán napaden sousedním Irákem.Iránci, ale odrazili útok, za cenu obrovských ztrát na životech a dobili zpět ztracené území. Válka trvala 8 let iránské ztráty jsou odhadovány na 500 000 životů.

Vztahy s většinou západních vlád byly v posledních letech napjaté vzhledem k neochotě Iránu zrušit rozsudek smrti nad britským spisovatelem Salmanem Rushdiem, autorem knihy urážející muslimy, a vzhledem k obvinění, že Irán aktivně podporuje teroristické skupiny v zahraničí. Hodně se také v poslední době mluví o obnovení Iránského jaderného programu.

 

» Hlavni strana